výcvik
záchranárske stopovanie alebo aj mantrailing
Čo si pod týmito pojmami môžete predstaviť?
Mantrailing je terminus technicus, používaný na opis procesu, v ktorom pes sleduje pach konkrétneho človeka a pracuje v tíme so psovodom. Termín mantrailing bol prevzatý z anglického jazyka: man = man, human (človek) a trailing = pursuit (prenasledovanie).
Je to metóda pachovej práce, ktorá sa dá využiť pri pátraní po človeku a kladie dôraz na hľadanie ľudí na základe špecifickej zložky pachu.
Filozofia výcviku je založená na využití prirodzenej danosti – základného inštinktu psa sledovať pach.
Pri výcviku učíme psa venovať najvyšší stupeň priority sledovaniu zanechanej pachovej stopy konkrétnej osoby a to za akýchkoľvek poveternostných podmienok v rozmanitých terénoch, pri akýchkoľvek vyrušeniach a rozlišovať pach hľadanej osoby od iných pachov či už ľudských, zvieracích alebo tých, ktoré sa vyskytujú v prostredí.
Pracovný proces pre mantrailový tím začína získaním informácií o poslednom mieste videnia hľadanej osoby, získania pachového predmetu, čiže predmetu, veci, ktorá patrila osobe a nachádza sa na ňom vzorka pachu.
Nasumovaním k pachovému predmetu začína pes sledovať pachovú stopu a to až do momentu, kedy konkrétnu osobu dohľadá alebo pachová stopa skončí.
Táto pachová práca vyžaduje veľmi úzku spoluprácu medzi psom a psovodom.
%
Byť členom CEMA K9 znamená byť spoľahlivý tímový kolega.
Výcvik psovoda zahŕňa učiť sa interpretovať neverbálne signály svojho psa a správne vyhodnotiť jeho správanie, čo je kľúčové pre efektívne pátranie po nezvestných osobách.
Psovod sa musí taktiež oboznámiť s postupmi a znalosťami potrebnými pre koordináciu a spoluprácu s inými záchranárskymi zložkami a zvýšiť tým šance na úspešné ukončenie pátrania.
V praxi nemusí byť výsledkom vždy priame dohľadanie osoby; pes môže ukázať smer, ktorým sa osoba vydala alebo označiť konkrétne miesto, kde sa nachádza.
Práve schopnosť správne interpretovať tieto signály môže byť rozhodujúcim faktorom pre úspešné dohľadanie osoby.
Výcvik a presné porozumenie medzi psovodom a psom sú preto nevyhnutné pre efektívne a koordinované pátranie, ktoré môže zachrániť životy.
pripravte sa
Potrebujete veľkú dávku ODHODLANIA a TRPEZLIVOSTI.
Počítajte s nasadením v AKOMKOĽVEK POČASÍ. Každý víkend venujeme jeden deň skupinovému výcviku. Výcvik prebieha od skorých ranných hodín do neskorých poobedných alebo večerných hodín a následne sa plnia úlohy počas týždňa.
Ochota a možnosť cestovať autom. Výcvik prebieha vždy na inom mieste. Vyberá sa v závislosti na výcvikovom zámere (lesy, lúky, urban, suburban, svahovitý terén a iné). Je teda nevyhnutná možnosť PRESUNU MOTOROVÝM VOZIDLOM, pričom automobil slúži aj na odpočinok pre psa.
Raz mesačne prebieha spoločný VÍKENDOVÝ WORKSHOP všetkých členov, niekoľko krát do roka MEDZINÁRODNÉ SEMINÁRE a KOOPERAČNÉ CVIČENIA s inými záchranárskymi organizáciami.
Absolvovanie ŠKOLENIA topografie, rádioprevádzky a akreditovaného kurzu prvej pomoci.
Aktívne zapájanie sa do výcvikového procesu.

